Menu

شناسه‌های RFID

شناسه های RFID

 وظيفه اوليه يک شناسه RFID ، ذخيره داده و ارسال آن به يک بررسی کننده است. در ساده ترين حالت، يک شناسه شامل يک تراشه الکترونيکی و يک آنتن است که در يک بسته در کنار يکديگر قرار می گيرند. تراشه موجود در شناسه های RFID از حافظه ای با قابلیت فقط خواندنی و یا خواندنی / نوشتنی به منظور ذخيره و بازیابی داده و در برخی موارد تغيير داده استفاده می نماید. 

شناسه های فعال در مقابل شناسه های غیرفعال

 شناسه های فعال به آن دسته از شناسه های RFID اطلاق می شود که بر روی برد اصلی آنان يک باطری نصب شده باشد. در زمانی که لازم است شناسه RFID داده ذخيره شده در خود را برای داده خوان ارسال نمايد، از این منبع برای کسب توان لازم جهت انتقال داده استفاده می گردد (مشابه نقش باطری موجود در تلفن های همراه). 

بدين دليل، شناسه های فعال قادر به برقراری ارتباط با داده خوان هايی می باشند که دارای قدرت کمتری می باشند و می توانند اطلاعات را تا محدوده بيشتری نیز ارسال نمایند ( به عنوان نمونه ده ها متر). علاوه بر این، شناسه های فعال عموما" دارای حافظه های زیادی نیز می باشند (به عنوان نمونه تا 128 کيلوبایت).

 شناسه های فعال در مقام مقايسه نسبت به شناسه های غیرفعال بزرگتر بوده و از پيچيدگی بيشتری نیز برخوردارند. همین موضوع باعث شده است که هزينه توليد آنان بالا باشد. عمر مفيد باطری موجود در شناسه های فعال، دو تا هفت سال پيش بينی می گردد. شناسه های غيرفعال، دارای منبع تغذيه ای بر روی برد نمی باشد و قدرت خود برای ارسال داده را از سيگنال ارسالی داده خوان می گيرند. اين وضعيت باعث می شود که اندازه شناسه ها کوچک تر شده و هزينه های توليد نيز کاهش يابد. علاوه بر این، شناسه های غيرفعال محدوده کمتری را نسبت به شناسه های فعال پوشش می دهند (به عنوان نمونه چندین متر). با توجه به این که شناسه های غيرفعال توان لازم جهت ارسال داده را از داده خوان خود می گيرند، این نوع داده خوان ها لازم است دارای توان مناسبی باشند. شناسه های غيرفعال دارای حافظه بمراتب کمتری نسبت به شناسه های فعال می باشند (در حد چندین کیلو بایت).

 برخی از شناسه های غيرفعال، ممکن است دارای باطری از قبل تعبیه شده ای بر روی برد اصلی خود باشند که از آن برای کمک در ارسال سيگنال های راديويی استفاده نمی گردد و کاربرد آن صرفا" فعال کردن مدارات الکترونيکی بر روی برد است. به این نوع شناسه ها نیمه فعال نیز گفته می شود.

 شناسه های هوشمند ( با قابلیت خواندن و نوشتن ) در مقابل شناسه های فقط خواندنی

 یکی دیگر از تفاوت های مهم بین شناسه های بکارگرفته شده در سيستم های RFID ، نوع حافظه استفاده شده در آنان است. از دو نوع حافظه فقط خواندنی (RO ) و خواندنی / نوشتنی (RW ) در شناسه های RFID استفاده می گردد. 

حافظه فقط خواندنی، حافظه ای است که فقط امکان خواندن اطلاعات از آن وجود دارد و نمی توان اطلاعات موجود در آن را تغيير داد. شناسه هايی از این نوع همانند کدهای ميله ای می باشند که فقط یک مرتبه برنامه ريزی می گردند (توسط یک توليد کننده). این نوع شناسه ها معمولا" با حجم اندکی داده نظیر شماره سریال و یا شماره قطعه که به صورت ثابت می باشند، برنامه ريزی می گردند و می توان آنان را به سادگی با سيستم های موجود کد ميله ای تلفيق کرد.

 شناسه هايی از نوع RW، که به آنان شناسه های هوشمند نیز گفته می شود، از انعطاف بالائی برخوردار هستند. در این نوع شناسه ها امکان ذخيره حجم بالائی از اطلاعات وجود دارد. شناسه های فوق از حافظه هايی با قابلیت آدرس دهی استفاده می نمایند که می توان به سادگی با آدرس دهی مناسب، محتويات موجود در هر مکان حافظه را تغيير داد.

 اطلاعات موجود در شناسه های RW را می توان به دفعات پاک و مجددا" نوشت (هزاران مرتبه ). همانند نوشتن و پاک کردن اطلاعات بر روی یک فلاپی ديسک. با توجه به ويژگی مهم این گونه شناسه ها، می توان آنان را به منزله بانک های اطلاعاتی سیار در نظر گرفت که اطلاعات پويا و مهمی توسط آنان حمل می گردد (بر خلاف وضعيتی که داده ها بطور متمرکز بر روی کنترل کنننده ذخیره شده است). با توجه به کاهش هزينه تولید این گونه شناسه ها در ساليان اخير و کاربرد گسترده آنان، استفاده از سیستم های RFID همچنان روندی رو به رشد را با سرعت بالا طی می نماید. علاوه بر دو نوع حافظه اشاره شده، گونه های ديگری از حافظه ها در شناسه های RFID استفاده می گردد که بد نيست به آنان نيز اشاره ای داشته باشیم.

 حافظه هايی با ويژگی يک مرتبه نوشتن و چندين مرتبه خواندن (WORM برگرفته شده از write-once-read-many): این نوع حافظه ها همانند حافظه های فقط خواندنی می باشند که با حجم اندکی از اطلاعات ثابت برنامه ریزی می شوند و امکان تغيير اطلاعات موجود برای يک مرتبه در اختيار کاربر گذاشته می شود (نظیر CD-ROM). از این نوع حافظه ها می توان در خطوط مونتاژ و برای ثبت تاریخ و یا مکان توليد (پس از تکميل فرآیند توليد) استفاده کرد.

 استفاده همزمان از دو نوع حافظه فقط خواندنی و خواندنی / نوشتنی. برخی از شناسه های RFID با توجه به نوع کاربری ممکن است از دو نوع حافظه فقط خواندنی و خواندنی / نوشتنی بطور همزمان استفاده نمایند که هر یک دارای جایگاه مختص به خود می باشند. 

اندازه و شکل شناسه ها

 شناسه های RFID می توانند در ابعاد و اشکال مختلف ارائه شوند. با توجه به این که تراشه و آنتن بکارگرفته شده در یک شناسهRFID بسیار کوچک ساخته می شود، امکان استفاده از شناسه های RFID به هر شکل و اندازه ای وجود خواهد داشت (نظیر گلوله های پلاستيکی کوچکی که همانند یک گوشواره به گوش حيوانات متصل می شوند). اندازه و شکل يک شناسه RFID به نوع کاربری آن خواهد داشت. برخی از شناسه ها می بايست بگونه ای ساخته شوند که در مقابل عواملی نظیر حرارت بالا، رطوبت و مواد شيميايی مقاوم باشند. برخی دیگر می بايست بگونه ای ساخته شوند که ارزان قیمت و مصرفی باشند نظیر برچسب های هوشمند. برچسب های هوشمند صرفا" یک نمونه از شناسه های هوشمند می باشند.