Menu

پشتیبانی و آموزش

 

بدون شک یکی از مهم ترین دغدغه‌ها و خواسته‌های استفاده کنندگان هر سیستم نرم‌افزاری، مبحث خدمات پشتیبانی و آموزش‌های مرتبط با آن محصول است. اگر چه معمولا در سنجش خدمات پشتیبانی، به عملکرد کنونی شرکت‌های ارائه دهنده محصول توجه می‌شود، اما بدون شک، دیدگاه‌ها و سیاست‌های کلان شرکت‌ها در زمان طراحی، پیاده سازی، تست و عیب‌یابی نرم‌افزار، در مراحل قبل از ارائه‌ی آن به مشتری، تاثیر به‌سزایی در میزان نیاز آن سیستم به خدمات پشتیبانی دارد و این مهم در رضایت استفاده کنندگان بسیار موثر است. مراحلی که معمولا از نگاه‌ها پنهان است و به‌همین جهت به سادگی قابل سنجش و قضاوت نیست. مجموعه این سیاست‌ها و عملکردها در شرکت نوسا، منجر به ارائه محصولاتی شده، که به اذعان استفاده‌کنندگان آن، با کمترین نیاز به پشتیبانی قابل راهبری است.


خدمات پشتیبانی شرکت نوسا، در پنج دسته‌ی کلی طبقه‌بندی می‌شوند:

نصب و راه‌اندازی

سیستم مالی یکپارچه نوسا و سیستم جامع اطلاع‌رسانی نوسا، نرم‌افزارهایی تحت شبکه هستند که بر اساس ساختار و گستردگی محیط سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مشتری، و پراکندگی جغرافیایی آن، نصب و راه اندازی می‌شوند. بدین صورت که نرم‌افزار بروی سرور مرکزی نصب، و کاربران بر اساس موقعیت جغرافیایی با استفاده از پروتکل DCOM و یا SOAP به سرور مرکزی متصل می‌شوند. نصب نرم‌افزار بروی سرور مرکزی و راه اندازی کلاینت‌های شبکه‌ی داخلی و راه دور، از جمله خدمات پشتیبانی مرتبط می‌باشد.

 

آموزش

 

آموزش کاربری نرم‌افزار یکی از مهم‌ترین خدماتی است که در راستای استفاده صحیح و کامل از نرم‌افزار، انجام می‌گیرد. با توجه به تنوع ذائقه‌ی کاربران و تفاوت نیازمندی‌های آموزشی آن‌ها، روش‌ها و منابع گوناگون آموزشی در دسترس کاربران خواهد بود:

 

یکی از موثرترین روش‌های آموزش نرم‌افزارهای تولیدی شرکت، ارائه آموزش‌های حضوری نرم‌افزار در محل مشتری و پس از نصب و راه اندازی توسط کارشناسان کارآزموده شرکت نوسا می‌باشد. این شیوه‌ی آموزش، که صرفا قابل ارائه به مشتریان نرم‌افزار می‌باشد، بر اساس ضوابط پشتیبانی سیستم و در مدت ذکر شده در آن، به مشتریان ارائه می‌شود.
روش دیگر استفاده از آموزش‌های حضوری، شرکت در کلاس‌های مرتبط در موسسات آموزشی همکار نوسا است. حضور در این کلاس‌ها برای عموم آزاد می‌باشد. هر یک از موسسات آموزشی، دوره‌های متنوعی را برگزار می‌کنند که هر یک شرایط خاص خود را دارا هستند. جهت کسب اطلاع بیشتر در زمینه‌ی این دوره‌ها، می‌توانید با نزدیک ترین موسسه تماس حاصل فرمایید. مشتریان نوسا برای شرکت در این دوره‌ها از تخفیف ویژه برخوردار خواهند بود.

 

این مستندات که به صورت فایل PDF در سی دی نصب نرم‌افزار و همچنین از طریق لینک‌های زیر در دسترس هستند، به تفکیک هر نرم‌افزار و به صورت پرسش و پاسخ، در دسترس استفاده کنندگان قرار دارند. این مستندات که در واقع مرجع آموزشی هر یک از نرم‌افزارها به حساب می‌آیند، شامل کلیه‌ی مباحث مربوط به کاربری و راهبری نرم‌افزارها می‌باشد.

 

شرکت نوسا در راستای ایجاد فضایی به منظور تبادل اطلاعات و ارتباط مستقیم استفاده کنندگان و سایر افراد فعال در حوزه‌ی مالی، از سال 1389 اقدام به راه‌اندازی سامانه‌های پشتیبانی نمود. این سامانه‌ها که هر یک مربوط به یکی از حوزه‌های تخصصی فعالیت‌های شرکت است، شامل انجمن‌های متعددی در زمینه‌ی مباحث عمومی و تئوری مرتبط، همچنین موارد مرتبط با کاربری و راهبری سیستم‌ها و انتقاد و پیشنهاد در زمینه‌ی نرم‌افزارهای تولیدی شرکت می‌باشد. عضویت در این انجمن و طرح پرسش و مطالعه‌ی مباحث مطرح شده در آن، برای عموم به صورت رایگان میسر است. به منظور ورود به هر یک از سامانه‌ها،می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده نمایید.

 

یکی دیگر از انواع مستندات آموزشی در دسترس استفاده کنندگان، فیلم‌های آموزشی مرتبط با سیستم‌هاست. این ویدئوها به تفکیک محصولات تولیدی شرکت و بر اساس دسته بندی‌های کاربردی به صورت رایگان قابل دانلود و استفاده هستند.
به منظور مشاهده و دریافت ویدئوها، می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده نمایید.

پروژه‌ی "نوسا ویکی" نیز به منظور ارائه محتوای آموزشی به صورت دسته بندی شده و در ساختاری سلسه مراتبی به صورت رایگان در دسترس استفاده‌کنندگان است. مستندات موجود در ویکی، بر اساس ماهیت ذاتی خود، دائما در حال بروز رسانی و تکمیل بوده و به عنوان به روز ترین نسخه از مستندات آموزشی، مورد توجه و استفاده هستند. در صفحه‌ی آغازین ویکی، می‌توانید وارد بخش مربوط به نرم‌افزار مورد نظر خود شوید، و در آن صفحه، با انتخاب موضوع مناسب، آموزش‌ها را دنبال نمایید.
به منظور ورود به صفحه‌ی اختصاصی "نوسا ویکی" می‌توانید از لینک زیر استفاده نمایید.
 

 

در سیستم مدیریت فرایندها، هر گردش کار پس از مرحله تحلیل، وارد فاز طراحی و پیاده سازی می شود. این مرحله شامل مدلسازی گردش کار در دیاگرام و پیاده سازی فعالیتها و قواعد کسب و کار در محیط برنامه گردش کار است که در قالب توابع و script های به زبان javascript نوشته و اجرا می شود. شرکت نوسا با هدف آموزش و توانمندسازی مدیران و صاحبان فرایندها مطالب آموزشی را تهیه کرده است که نحوه پیاده سازی انواع امکانات تخصصی ساده و پیشرفته در فرایندها را توضیح می دهد.

 

استقرار

سیستم مالی یکپارچه‌ی نوسا، مجموعه‌ای گسترده از امکانات و قابلیت‌هاست که هر یک وظیفه‌ی عملیاتی خاص خود را دارند و در تعامل و ارتباط دائمی با یکدیگر، محیطی یکپارچه را پدید می‌آورند. زمانی که پیچیدگی این امکانات و ابزارها را، در کنار تنوع ساختارهای سازمانی و ارتباطات پیچیده‌ی درون سازمانی قرار می‌دهیم، اهمیت فرآیند استقرار سیستم بیش از پیش نمایان می‌شود. استقرار، فرآیندی است که در آن با تطبیق امکانات و ابزارهای سیستم با مدل و شرایط خاص هر شرکت و سازمان، تعاریف، تنظیمات و چیدمان نرم‌افزار انجام شده و بدین شکل، با تغییر در تعاریف و روال‌های سیستم و بدون نیاز به نسخه‌ی اختصاصی، نرم‌افزار به بهترین شکل در شرکت مستقر شده و مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 

رفع اشکال

 

یکی از نیازمندی‌های کاربران نرم‌افزار، رفع اشکالات احتمالی حین کار با نرم‌افزار است. توجه به منشا این اشکالات، می‌تواند برای حل به موقع آن بسیار راهگشا باشد. بعضی از اشکالات به دلیل اشکال در زیر ساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری از قبیل ویندوز، شبکه، آنتی ویروس، سخت‌افزارها و ... هستند. برخی به دلیل اشتباهات کاربری و بخشی به دلیل وجود اشکال در نرم‌افزار می‌باشند. تعیین منشا خطا و راه اصولی حل آن و در صورت امکان مرتفع نمودن مشکل و یا راهنمایی کاربران جهت استفاده صحیح از امکانات، از نیازمندی‌های کاربران حین کار با نرم‌افزار است.

 

ارائه نسخه‌های جدید

 

بدون شک مهم ترین خدمتی که مشتریان در زمان استفاده از سیستم مالی یکپارچه نوسا می‌توانند از آن بهره مند می‌گردند، دریافت نسخه‌های جدید نرم‌افزار است. نسل جدید سیستم مالی یکپارچه نوسا، در طول عمر خود، به طور مداوم در حال گسترش، تکمیل و بهبود بوده است. این تغییرات شامل می‌باشد:

  • ایجاد سازگاری با تغییرات محیط‌های پیاده سازی
  • افزودن امکانات جدید
  • رفع خطاهای مربوط به نرم‌افزارهای نوسا

با توجه تغییرات مداوم محیط‌های پیاده سازی سیستم‌ها، شامل نسخه‌های جدید ویندوز، نسخه‌های جدید MS SQL Server و محیط‌های مجازی سازی که اخیرا بسیار مورد توجه قرار گرفته اند، لزوم بروزرسانی نرم‌افزار جهت تطابق با این تغییرات بیش از پیش احساس می‌شود. ارائه پروتکل‌های جدید ارتباطی و قابلیت استفاده در محیط‌های مجازی، از جمله‌ی این تغییرات است که در نسخه‌های جدید سیستم مالی یکپارچه نوسا، در دسترس قرار گرفته‌اند. از طرف دیگر تصویب قوانین جدید و ایجاد نیازهای برون سازمانی تازه، مستلزم ایجاد امکانات جدید در زیر سیستم‌های گوناگون است و با توجه به الزامات قانونی مربوطه، ارائه نشدن این امکانات، می‌تواند زمینه ساز مشکلات فراوانی برای کاربران نرم‌افزار باشد. همچنین در هر نسخه از سیستم، امکانات و ابزارهایی بر اساس اولویت‌های کاری شرکت پیاده‌سازی و در اختیار کاربران قرار می‌گیرند و منجر به افزایش امکانات و تسهیل کاربری سیستم‌ها می‌گردند. علاوه بر موارد فوق، رفع خطاهای احتمالی موجود در زیر سیستم‌ها، یکی دیگر از مواردی است، که ضرورت دریافت و استفاده از نسخه‌های جدید را آشکار می‌سازد. ذکر این نکته ضروری است که در عمل نرم‌افزارهایی که توانایی انطباق با این تغییرات را نداشته باشند، به مرور زمان قابلیت‌های خود را از دست می‌دهند و مشکلات متعددی را برای کاربران به وجود می‌آورد و به همین جهت شرکت نوسا در راستای حفظ رضایت استفاده کنندگان از نرم‌افزار، همواره ارائه نسخه جدید سیستم را در اولویت‌های کاری خود قرار می‌دهد.