Menu

حسابداری و بودجه مالی تعهدی دولتی

نظام حسابداری بخش عمومی از ابتدای سال 1394 دستخوش تغییرات بنیادی گردیده است. واضح است که پشتیبانی از این نظام جدید نیازمند اعمال تغییرات در ساختار داده‌ها و پیاده‌سازی امکانات جدید در نرم‌افزارهای مالی مورد استفاده توسط بخش عمومی می باشد. از طرف دیگر تغییر ساختار داده‌های مورد نیاز سامانه نظارت الکترونیکی دیوان محاسبات کشور موسوم به سنا، و پروتکل تبادل الکترونیکی صورت های مالی ماهانه موسوم به سناما، همگام با تغییرات استانداردهای حسابداری بخش عمومی، باعث شده که تغییرات نرم‌افزارهای مالی اهمیت بیشتری داشته باشند. در همین راستا، شرکت نرم افزار و سخت افزار ایران، به منظور پوشش ساختار جدید، اقدام به اضافه کردن مفهومی جدید به نام "برچسب"، برای حساب ها و رخدادها در سیستم مالی یکپارچه نوسا نموده است. بدین شکل با در اختیار داشتن ساختار حساب های بیست سطحی، با قابلیت اختصاص سی برچسب حساب برای تفکیک حساب های عملیاتی، همچنین امکان درج پنج تفصیلی شناور و 15 برچسب رخداد در هر سطر سند و امکان تفکیک و تحلیل رخدادها به همگی این جزئیات، یک ساختار باز، منعطف و قابل گسترش برای پیاده‌سازی نظام حسابداری بخش عمومی با رویکرد تعهدی در سیستم مالی یکپارچه نوسا فراهم شده است.


پوشش کامل ساختار جدید

پیاده‌سازی کامل ساختار جدید نظام حسابداری بخش عمومی با رویکرد تعهدی براساس استانداردهای جدید حسابداری دولتی

ظرفیت اطلاعاتی نامحدود

پایگاه‌های اطلاعاتی نامحدود، سال‌های مالی پیوسته‌ی نامحدود و بخش‌ها و شعب نامحدود در هر پایگاه

ساختار حساب درختی 

تعریف ساختار حساب‌ها در درختی مجزا با عمق بیست سطح و در هر سطح تا نه رقم کد حساب

ساختار تفصیلی‌های شناور درختی 

تعریف ساختار تفصیلی‌های شناور در درختی مجزا با عمق بیست سطح و در هر سطح تا نه رقم کد تفصیلی

تخصیص برچسب به حساب و رخداد

تخصیص سی برچسب به هر حساب و پانزده برچسب به هر رخداد، با امکان تفکیک گزارش تحلیلی بر اساس کلیه‌ی برچسب‌ها

درج جزئیات کامل در سند

درج یک حساب، پنج تفصیلی شناور، و پانزده برچسب رخداد، به منظور ثبت کلیه‌ی جزئیات مورد نظر استاندارد جدید حسابداری بخش عمومی

کنترل حساب‌های بودجه‌ای

امکان کنترل مانده‌ی ترکیب دلخواهی از حساب و تفصیلی و برچسب رخداد، به منظور انجام کنترل‌های لازم بروی حساب‌های بودجه‌ای

گزارش‌های جامع و استاندارد

اخذ انواع گزارش‌های دفتر، ترازهای چهار و هشت ستونی، ترازهای گروه‌بندی شده و جامع و انواع گزارشات تحلیلی بر اساس حساب‌ها، تفصیلی‌ها و برچسب‌ها

ارائه گزارشات سنا  و سناما 

ارائه‌ی خروجی‌های مورد نظر دیوان محاسبات و سازمان امور اقتصادی و دارایی تحت عناوین سنا و سناما در ساختاری پارامتریک و قابل انعطاف

امکانات عمومی سیستم مالی یکپارچه نوسا

کلیه‌ی امکانات عمومی سیستم مالی یکپارچه نوسا، در نرم افزار حسابداری دولتی با رویکرد تعهدی نیز همانند سایر زیر سیستم‌ها در دسترس هستند. اهم این امکانات عبارتند از:


 • شخصی‌سازی محیط کاری از طریق امکان طراحی فرم‌های ورود اطلاعات اختصاصی و تعیین پارامترهای پیش فرض برای هر کاربر
 • تعریف فرم‌های نمایشی و چاپی دلخواه برای هر گزارش به تعداد دلخواه و در محیطی ساده و در عین حال کارآمد
 • صدور اطلاعات از بخش‌های گوناگون سیستم در قالب فرمت‌های XML ،Text ،PDF ،Excel ،CSV ،HTML
 • استفاده از سیستم ارسال ایمیل با امکانات متنوع
 • سیستم امنیتی یکپارچه با سیستم عامل به منظور احراز هویت کاربران
 • تعریف امکانات کاربران با جزئیات فراوان به صورت انفرادی و یا گروه‌های کاربری

خدمات جانبی

شرکت نوسا به منظور پوشش نیازهای جانبی و همچنین تسهیل استفاده از نرم افزار حسابداری دولتی با رویکرد تعهدی، خدمات زیر را نیز ارائه می دهد:


 • مشاوره و اجراء در زمینه‌ی طراحی سرفصل ها و اصلاح ساختارهای مالی
 • مشاوره و اجراء در زمینه شبکه های گسترده‌ی کامپیوتری
 • تبدیل اطلاعات اسناد حسابداری و سرفصل‌های حساب، تفصیلی و برچسب‌ها از سایر نرم افزارها
 • سرویس ابری نرم افزار حسابداری دولتی با رویکرد تعهدی نوسا قابل استفاده از طریق اینترنت

برخی استفاده‌کنندگان نرم‌افزار حسابداری و بودجه مالی تعهدی دولتی نوسا

جهت ملاحظه لیست کامل مشتریان به تفکیک صنف و یا به تفکیک موقعیت جغرافیایی می‌توانید به بخش "درباره ما > مشتریان نوسا" مراجعه نمایید.شیوه‌های فروش سیستم مالی یکپارچه نوسا

هر مشتری، به فراخور شرایط و موقعیت فعلی خود، نیازمند نوع خاصی از خرید محصولات نرم‌افزاری است. هر کدام از شیوه‌ها، در میزان هزینه، نیازمندی‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و نوع دسترسی به نرم افزار متفاوت خواهد بود. شرکت نوسا در راستای پوشش نیازهای گستره‌ی وسیعی از مشتریان، امکان فروش سیستم مالی یکپارچه نوسا را به شیوه‌های گوناگونی فراهم نموده است. نکته‌ی حائز اهمیت در مورد این روش‌ها، امکان تبدیل آن‌ها به یکدیگر است. بدین شکل، هر مشتری در هر زمان بر اساس شرایط و نیازمندی‌های فعلی خود اقدام به انتخاب روش مناسب نموده، در آینده و با تغییر شرایط می‌تواند نحوه‌ی استفاده خود را تغییر دهد.
در ادامه با این روش‌ها آشنا خواهید شد.

 • خرید لایسنس


  در این روش، شما حق امتیاز استفاده از نرم‌افزار را در قالب یک قفل سخت‌افزاری خریداری می‌نمایید. نرم‌افزار بروی سرورهای مشتری نصب می‌شود و کلیه‌ی داده‌ها بروی سرورهای مشتری ذخیره می‌شود.

 • اجاره لایسنس


  در این روش نیز همانند روش قبل، حق امتیاز استفاده از نرم‌افزار برای مدت محدود (مدت اجاره) در قالب یک قفل سخت‌افزاری در اختیار مشتری قرار می‌گیرد و پس از پایان مدت اجاره، قفل سخت‌افزاری می‌بایست به شرکت عودت داده شود. نرم‌افزار بروی سرورهای مشتری نصب و داده‌ها همگی بروی سرورهای مشتری ذخیره می‌شوند.

 • سرویس ابری


  در این روش، مشتری حق امتیاز استفاده از نرم‌افزار را، برای مدت محدود و به‌صورت ابری خریداری می‌کند. بدین صورت که مشتری از طریق اینترنت به نرم‌افزار نصب شده بروی سرورهای شرکت نوسا و بانک اطلاعاتی اختصاصی خود، دسترسی پیدا می‌کند. از محاسن این روش، علاوه بر پایین‌تر بودن هزینه‌ی استفاده، می‌توان به صرفه‌جویی در هزینه‌های خریداری و نگهداری سرور، زیرساخت شبکه و ... اشاره نمود.

راهکارهای نوسا

هر سازمان و شرکت، به فراخور نیاز و ساختار کاری، نیازمند مجموعه‌ای از نرم افزارها در حوزه مالی می‌باشد. نرم افزار حسابداری به عنوان هسته‌ی این سیستم و سایر زیر سیستم‌ها به عنوان ابزارهای عملیاتی در دسترس خواهند بود. هر یک از این زیر سیستم‌ها، از یک طرف با نرم افزار حسابداری و از طرف دیگر بر حسب تعریف و نوع گردش کار، با سایر زیر سیستم‌ها در ارتباط بوده و در ساختاری یکپارچه، محیطی حرفه ای و قابل اطمینان را در اختیار قرار می‌دهد. این ارتباط یکپارچه، در کنار امکانات اختصاصی که مناسب حوزه های فعالیت خاص می‌باشد، موجب هم‌افزایی قابلیت ها و توانایی‌های سیستم شده و به عنوان راهکار خاص آن حوزه، قابل استفاده خواهد بود.
به منظور آشنایی با راهکار پیشنهادی نوسا برای شرکت یا سازمان شما، به صفحه‌ی اختصاصی راهکار مناسب خود وارد شوید:

تعدد تامین کنندگان و مشتریان، تنوع تعداد و طبقه بندی کالاها، تعداد بالای اسناد دریافتی و پرداختی، حجم بالای فعالیت اعتباری، تراکنش بالای عملیات بین واحدهای گوناگون و نیاز به اطلاعات به‌لحظه از درهم‌کرد اطلاعات اجزاء مختلف، از نیازمندی‌ها و ویژگی‌های این نوع حوزه فعالیت است.