Menu

آشنایی با پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان

 

قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان از آبان سال 1401 برای شرکت‌های بورسی، از اول فروردین ماه سال 1402 برای تمام اشخاص حقوقی الزامی گردیده و از اول دی ماه سال 1402 برای تمامی کسب و کار‌ها و افراد صنفی و غیر صنفی نیز  الزامی می‌گردد. با توجه به سرعت تحولات در این قانون و زیرساخت‌های آن، شرکت نوسا این بخش آموزشی را راه‌اندازی کرده تا تمامی مودیان، مخصوصا مشتریان این شرکت، با الزامات قانونی ، نحوه ثبت نام در سامانه مودیان، شناسه یکتا، حافظه مالیاتی، روش ارسال فاکتور‌های فروش به سامانه مودیان و ابزار قابل ارائه در نرم‌افزارهای نوسا آشنا گردند. این صفحه در دست تدوین بوده و با آگاهی از اینکه سامانه مودیان و پروتکل های ارتباطی آن طی هفته های آتی دستخوش تغییرات خواهند شد، اطلاعات این بخش از سایت نوسا بنا به نیاز تجدید و تکمیل می‌گردد. در حال حاضر مستند اطلاعات کامل ابزار جدید ارائه شده و قابل تهیه در نسخه 12.01، همراه با امکانات، محدودیت‌ها و پیش‌نیازهای آن همراه با بازپخش شش ویدیو آموزشی در دسترس بوده و طی هفته آینده مستندات آموزشی تکمیلی بارگذاری خواهند شد.

باز پخش وبینار آشنایی با قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان - اسفند 1401

در این وبینار قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان و 29 ماده آن را به شرح و تصویر کشیده، تعریف حافظه مالیاتی را شفاف کرده و بخش‌های اجرا شده از قوانین در اسفند 1401، جرایم، مشوق‌ها و ضوابط اجرایی آن را تشریح خواهیم کرد. همچنین در این وبینار مروری گذرا بر ابزار جدید ارائه شده توسط شرکت نرم افزار و سخت افزار ایران (نوسا) جهت ارسال اطلاعات به روش مستقیم به این سامانه را خواهیم داشت.

زمان بندی محور‌های اصلی وبینار:

 1. تعاریف کلی، ماده یک قانون و تعریف حافظه مالیاتی 00:00:56
 2. ابزار ارائه شده نوسا جهت ارسال مستقیم اطلاعات به سامانه مودیان 01:14:25
 3. تکلیف مودیان و فرآیند کلی اجرایی قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان 1:26:24
 4. جریمه‌ها، مشوق‌ها و الزامات قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان 1:52:06

 

<

 

مستند ابزار اتصال نرم‌افزار فروش نوسا به سامانه مودیان، قابلیت‌ها و محدودیت‌های آن - فروردین 1402

ابزار اتصال نرم‌افزار فروش به سامانه مودیان با توجه به مهلت ارسال صورتحساب‌های فروش برای اعم اشخاص حقوقی از ابتدای سال 1402 توسط سازمان امور مالیاتی کشور و زیرساخت ارائه شده توسط این سازمان تا اسفند ماه سال ۱۴۰۱، تولید گردیده و با پیش نیاز وجود نسخه 12.01 نرم‌افزار مالی یکپارچه نوسا، نرم‌افزار فروش نوسا و همچنین دسترسی سرور نوسا به اینترنت، قابل تهیه و استفاده می‌باشد. 

اطلاعات کامل در رابطه با امکانات موجود در نسخه فعلی این ابزار، پیش‌نیاز‌ها، محدودیت‌ها، انواع فاکتور‌های قابل ارسال و نحوه کارکرد آن در مستند ارائه شده در رابطه با نسخه 12.01 موجود در پورتال پشتیبانی نرم‌افزار مالی یکپارچه نوسا در دسترس می‌باشد. جهت راه‌اندازی صحیح این ابزار و آشنایی با قابلیت‌ها و محدودیت‌های آن، مطالعه این مستند بصورت کامل پیشنهاد می‌گردد، این مستند از طریق پورتال پشتیبانی نرم‌افزار مالی و یا با استفاده از لینک زیر در دسترس می‌باشد.

 

ویدیو نحوه ثبت نام و دریافت شناسه یکتا و حافظه مالیاتی در کارپوشه مالیاتی و اتصال آن به نوسا - فروردین 1402

در این ویدیو نحوه عضویت و ثبت نام در کارپوشه سامانه مودیان سازمان امور مالیاتی، استفاده از کلید امنیتی، دریافت شناسه یکتا حافظه مالیاتی و نحوه اتصال مستقیم نرم افزارهای نوسا جهت ثبت داده فروش در کارپوشه مذکور بصورت آنلاین طی زیرساخت موجود سازمان مالیات در سایت tax.gov.ir و قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان در فروردین 1402 آموزش داده خواهد شد. خاطر نشان می‌گردد، ابزار مربوطه در نرم‌افزار نوسا با قابلیت اتصال مستقیم به سامانه مودیان از اول فروردین برای ارائه به عموم در دسترس می‌باشد.

زمان بندی محور‌های اصلی این ویدیو:

 1. ثبت نام در کارپوشه مودیان سازمان مالیات 00:00:07
 2. اتصال نرم‌افزار فروش نوسا به سامانه مودیان و شناسایی کلید امنیتی 00:05:16
 3. فراخوانی روش‌های ارسال اطلاعات مستقیم از ابزار سامانه مودیان نوسا 00:08:00

 

<

 

ویدیو نحوه اتصال و تست حافظه مالیاتی سامانه مودیان در نرم افزار نوسا - فروردین 1402

در این ویدیو نحوه تنظیمات اتصال مستقیم حافظه مالیاتی و تست کارکرد صحیح آن در نرم افزارهای نوسا جهت ثبت داده فروش در کارپوشه سامانه مودیان بصورت آنلاین طی زیرساخت موجود سازمان مالیات در سایت tax.gov.ir و قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان در فروردین 1402 آموزش داده خواهد شد.

زمان بندی محور‌های اصلی این ویدیو:

 1. تنظیمات حافظه مالیاتی در نرم افزار نوسا 00:00:34
 2. نحوه استعلام کارکرد صحیح حافظه مالیاتی 00:03:22
 3. کنترل روش های ارسال اطلاعات به کارپوشه سامانه مودیان 00:05:38

 

<

 

ویدیو برخی تغییرات در نرم افزار جهت ارسال داده به کارپوشه سامانه مودیان - فروردین 1402

در این ویدیو در رابطه با روش فعال سازی نرم افزار سامانه مودیان در پایگاه های نوسا و برخی تغییرات جدید در نرم افزار فروش از جمله نحوه ثبت شناسه کالاها و خدمات، واحد های مقدار و کد استاندارد انواع ارز جهت ثبت داده فروش در کارپوشه سامانه مودیان بصورت آنلاین طی زیرساخت موجود سازمان مالیات در سایت tax.gov.ir و قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان در فروردین 1402 آموزش داده خواهد شد.

زمان بندی محور‌های اصلی این ویدیو:

 1. فعال سازی ارتباط حافظه مالیاتی به نرم افزار فروش 00:00:30
 2. فیلد اجباری کالاها و خدمات در نرم افزار فروش نوسا 00:02:04
 3. واحد های مقدار و کدهای استاندارد جدید آن 00:03:23
 4. کد استاندارد ISO4217 برای استفاده از ارزهای گوناگون 00:04:12

 

<

 

ویدیو نحوه تنظیم و استعلام انواع فاکتورهای فروش در کارپوشه سامانه مودیان - فروردین 1402

در این ویدیو انواع فاکتورهای فروش و نحوه ارسال و دریافت استعلام فاکتورها در وضعیت‌های گوناگون جهت ثبت داده فروش در کارپوشه سامانه مودیان بصورت آنلاین طی زیرساخت موجود سازمان مالیات در سایت tax.gov.ir و قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان در فروردین 1402 آموزش داده خواهد شد.

زمان بندی محور‌های اصلی این ویدیو:

 1. فرم محاوره فاکتور فروش برای سامانه مودیان 00:00:24
 2. نکات مهم در رابطه با ثبت فاکتورهای فروش برای سامانه مودیان 00:01:57
 3. نحوه ارسال صورتحساب به سامانه مودیان 00:08:20
 4. نحوه استعلام صحت صورتحساب از سامانه مودیان و رفع خطاها 00:12:41
 5. برخی فیلدهای سیستمی اطلاعات سامانه مودیان 00:15:04
 6. اصلاح فاکتور فروش پس از ارسال به سامانه مودیان 00:17:16
 7. حذف و یا ابطال صورتحساب ارسال شده به سامانه مودیان 00:24:01

 

<

 

ویدیو وضعیت صورتحساب ها و عملیات در دسترس در سامانه مودیان - فروردین 1402

در این ویدیو به تحلیل وضعیت های صورتحساب ها و عملیات در دسترس در هر وضعیت جهت ثبت داده فروش در کارپوشه سامانه مودیان بصورت آنلاین طی زیرساخت موجود سازمان مالیات در سایت tax.gov.ir و قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان در فروردین 1402 خواهیم پرداخت.

زمان بندی محور‌های اصلی این ویدیو:

 1. وضعیت ها و عملیات مجاز صورتحساب ها برای سامانه مودیان 00:00:22
 2. برخی از پارامترهای جدید در گزارش های فروش برای سامانه مودیان 00:06:42

 

<